Torte me banane,cokolate dhe kokos – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Torte me banane,cokolate dhe kokos

20:21 | 20 Prill 2017

Perberesit per nje tepsi te rrumbullaket 16 cm:

125 gr Margarine
75 gr Sheqer
2 Banane
200 gr Miell
2 Luge qaji pecive
75 gr Kokos
75 gr Cokolate e coptuar jo edhe shume imet
100 ml Qumesht

Pergaditja:

Rrahim margarinen me sheqerin me mikser 2-3 minuta.Bananet i qerojme dhe i presim ne katrore te vegjel dhe i qesim te margarini.Perzim miellin me peciven dhe kokosin dhe i hedhim te margarini dhe ne fund ia shtojme qumeshtin dhe cokolaten duke e perzier masen mire.
Mbulojme tepsi me leter per pjekje dhe e derdhim brumin aty.Te pjeket ne temperatur 175 Grad per 45 minuta (shiko me piru nese eshte pjekur mire torta,nese nuk eshte pjekur lereni edhe 5-10 minuta ne furre).

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet.

Per glasuren ju duhen:
100 gr Sheqer pluhur
2-3 Luge gjelle leng limoni
50 gr Kokos

Perzim mire sheqer pluhurin me lengun e limonit (nese eshte e nevojshme shtoni akoma leng limoni) pastaj me kete e lyejm tere torten dhe siper i hedhim kokos.

Keshille: Ne vend te glasures me sheqer pluhur ju mund te perdorni edhe cokolate te shkrire.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!