Tortë me lajthi dhe çokollatë – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Tortë me lajthi dhe çokollatë

19:48 | 17 Prill 2017

Një recetë evropiane e shijshme, me dy përbërës si çokollata dhe lajthia të cilat shkojnë shumë së bashku.

Përbërësit:

 • 70 gramë lajthi
 • 30 gramë miell
 • gjysmë luge çaji kripë
 • 4 vezë
 • 170g çokollatë e copëtuar
 • 170g gjalpë, e prerë
 • 150g sheqer
 • 1 lugë e mesme ekstrakt vanilje
 • 1 gjysmë luge e vogël krem tartari

Përbërësit:

 1. Shënim: kremi i tartarit përdorët për të rrahur vezët dhe për t’i stabilizuar ato që të mos thahen.
 2. Për të thekur lajthitë: Nxeni furrën në 180C. Në një enë për pjekje, shpërndani barabartë lajthitë dhe pjekni për 15 minuta ose deri sa të marrin ngjyrë kafe dhe lëkura hiqet nga lajthia lehtësisht. Lërini të ftohen.
 3. Për t’i bluar lajthitë: Pasi që janë ftohur lajthitë, procesoni lajthitë bashkë me miellin dhe kripën, deri sa lajthitë të jenë bluar. Lërini anash.
 4. Për tortën: Ngriteni temperaturën në 190C. Ndani vezët deri sa janë ende të ftohta, duke i vendosur në enë të ndryshme të bardhat dhe të verdhat. Mbuloni të dyja enët me qese plastike dhe lërini të vijnë në temperaturë dhome para përdorimit (kjo do zgjasë rreth 30 minuta).
 5. Ndërkohë, në një enë mbi një tenxhere me ujë që po vlon, shkrini çokollatën dhe gjalpën. Largoni nga nxehtësia dhe lërini anash.
 6. Në një enë tjetër, përzini me mikser të verdhat e vezëve me 100 gramë sheqer deri sa të jenë trashur dhe zbardhur. Shtoni ekstraktin e vaniljes. Me një spatulë ngadalë përzini masën e çokollatës dhe të miellit.
 7. Lërini anash.
 8. Rrahni me mikser të bardhat e vezëve në një shpejtësi mesatari, dhe shtoni kremin e tartarit. Vazhdoni të rrihni deri sa të jetë formuar një shkumë e butë. Gradualisht shtoni sheqerin e mbetur (50 gramë) duke rrahur në shpejtësi të lartë deri sa të forcohet por jo të thahet. Me një spatulë të madhe, ngadalë përzini një sasi të vogë të të bardhave të vezëve tek brumi që ta bëni më të lehtë. Pastaj futeni edhe pjesën e mbetur. Mos përzini më shumë se sa duhet ose brumi do ulet.
 9. Pjekni për 40 deri 45 minuta.
Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!