Torte me krem – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
13 °C

Torte me krem

15:51 | 12 Shkurt 2018

Përbërësit
3 vezë
gjysmë gote sheqer
1 gotë kokos
1 gotë arra
1 gotë miell misri
1 Pluhur pjekje

PËR SHERBET
2 gota sheqer
2,5 gota ujë
gjysmë limon

PËR KREM
1 litër qumësht
2 lugë nisheste
2 lugë miell
1 shllag krem
3 lugë sheqer

Hapat
1 Të gjithë përbërësit e kremit i derdhni në tenxhere dhe tenxherën e vëni në zjarr mesatar.

2 E përzieni glazurën derisa të trashët, filloni ta përgatisni kremin.

3 Vezët dhe sheqerin i rrahni në një enë, pastaj ia shtoni të gjithë përbërësit e tjerë të tortës.

4 Glazurën e përgatitur e derdhni tek ena e pjekjës dhe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 170 gradë celsius për 30 minuta.

5 Pasi të pjekët tortja dhe ti kaloj ngrohtësia e parë ia derdhni sherbetin.

6 E lëni tortën të qëndroj rreth 5 minuta pastaj ia derdhni kremin e përgatitur në të sipërfaqën.

7 Tortën e vëni në frigorifer për ftohje rreth 2-3 orë, pastaj e preni në copa dhe e shërbeni.

Ju bëftë mirë!

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!