Tortë me mak dhe çokollatë – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
6 °C

Tortë me mak dhe çokollatë

13:16 | 11 Shkurt 2018

Kjo është receta e plotë për tortën me mak dhe çokollatë.

Përbërësit: 4 vezë 400 gr sheqer 200 ml vaj 200 ml qumësht 400 gr miell 150 gr mak (afion)

½ pluhur për pjekje

Marmelatë

Çokollatë për zierje

Udhëzimet:

Përziejmë vezët me vajin derisa të shkumëzojnë vezët.

Shtojmë sheqerin dhe makin, pastaj qumështin dhe miellin e përzier me pluhurin për pjekje.

Masën e vendosim në kallëp për ëmbëlsira, të lyer dhe të përmillur.

Pjekim në 180 gradë për 50 minuta.

Pas pjekjes dhe ftohjes, ëmbëlsirën e lyejmë me marmelatë (llojin që ju pëlqen) dhe me çokollatën e shkrirë.

Ëmbëlsirën e lëmë të ftohet mirë dhe e servojmë.

Ju bëftë mirë!

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!