Torte me rende – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Torte me rende

19:50 | 17 Prill 2017

Perbersit per peten :
8 vez
8 luge gjelle sheqer
10 lug gjelle arra te bluara
4 lug gjelle mill
1 luge gjelle kakao
50 gr qokollad te grryer ne rende
1 peciv

Perbersit per fillin:
250 gr ajk
200 gr kokos
1 sheqer vanilje
korja e 1 limoni e grir ne rende

Per krem ne mes te petave:
Reqel te vishnjeve te ziera me nje lug nisheste dhe te ftohur

Per dekorim:
shllag krem

Pergaditja e petave:
Tunden me mikser 8 vez me 8 luge sheqer derisa te fitohet nje mas e trashe. Ne kete mas te fituar ia shtojm 10 lug gjelle arra te bluara ,4 luge gjelle miell, 1 luge gjelle kakao,50 gr qokollad te grimcuar ne rende si dhe 1 peciv.
Pandispanjen e fituar keshtu e qesim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje ku e fusim ne furre me pjek ne temperatur 180 grad. Mbasi te jet pjekur torta e lem qe te ftohet mire qe sa me leht ta presim ne tri pjese.

Pergaditja e fillit:
Rrahim mire ajken me mikser dhe ne te qesim; 200 gr kokos 1 sheqer vaniljedhe korja e 1 limoni te grir ne rende e perziejm edhe pak dhe e lem qe te ftohet
.
Pergaditja e tortes:
Marrim nje pete dhe e lyejm me reqel te vishnjeve te ziera me nje lug nishestdhe te ftohur mire pastaj ia qesim nje pjese te fillit.Keshtu vazhdojm derisa ta kryejm krejt masen dhe petat .
Ne fund i marrim 1 shllaga me 80 ml qumeshte rrahim derisa te trashet masa ku me kete mase e zbukurojm torten si edhe me fruta te vishnjes.
Ju befte mire!

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!