Torte me shllag krem – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
12 °C

Torte me shllag krem

13:29 | 26 Qershor 2017

Përbërësit

3 vezë
1 gote sheqer
1 gote bollgur
1 gote jogurt
1 gote mak
1 gote vaj vegjetal
1 Pluhur pjekje
1 vanilje
1 gote miell
PËR SHERBET
3 gota ujë
2 gota sheqer
disa pika lëng limoni
PËRMBI
1 shllag krem

Hapat

1

Fillimisht e përgatisim sherbetin dhe e vendosim në skaj për ftohje.

2

Për tortë fillojmë ti shtojmë përbërësit, vezët dhe sheqerin e përziejmë, ia shtojmë përbërësit e tjerë dhe i përziejmë mirë.

3

Tepsinë e lyejmë me vaj dhe në të e derdhim glazurën e tortës, e vëmë në furrë për pjekjë në temperaturë 180 gradë celsius.

4

Tortës ia bëmë disa vrima të vogla për ta thithur sherbetini, sherbetin e derdhim përmbi torte.

5

Krem shllagun fillojmë ta përgatisim, pasi të shohim se e ka marre tortja sherbetin e duhur ia derdhim krem shllagun dhe e vendosim në frigorifer për ftohje.

6

Pas disa orëvë të pritjës e zbukuroni me pemën tuaj të dëshiruar dhe e preni në copa për ta shërbyer.

7

Ju bëftë mirë!

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!