Torte me sos çokollate – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
13 °C

Torte me sos çokollate

22:27 | 06 Gusht 2017

Përbërësit

2 liter qumësht
2 gota sheqer
8 luge te gjelles nisheste
2 vanilje
2 shllag krem
2 luge te gjelles gjalpë e shkrirë ose margarin
2 kek
1 sos çokollate
PËR TA LAGUR
kafe granul

Hapat

1 Qumështin, sheqerin dhe nishestën e derdhni në tenxhere dhe i pjekëni, pastaj e largoni nga zjarri dhe ia shtoni vaniljën, margarinën, krem shllagun dhe e përzieni me mikser.

2 Kekun e gatshëm e preni rreth 1 cm, kafën e përzieni në një enë me ujë dhe sheqer.

3 Ujin e përgatitur ia derdhni kekut, pasi te merr ujin ia shtoni kremin e përgatitur, në dy shtresa e aplikoni menyrën e njejtë.

4 Përmbi ia derdhni 1 sos të çokollatës dhe tortën e vendosni në frigorifer për ftohje të qëndroj rreth 1 orë.

5 Ju bëftë mirë!

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!