Vindimi i Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet, ja çfarë po ndodhë në Turqi – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
3 °C

Vindimi i Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet, ja çfarë po ndodhë në Turqi

20:27 | 06 Dhjetor 2017

Nisin protestat në Turqi pas vendimit të SHBA’së për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

Një grup prej qytetarëve kanë filluar të mbledhën para ambasadës Amerikane në Stamboll pas vendimit të Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump përmes një konference më herët e ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Njoftim ky që pritet të shkaktojë trazira në të gjithë Lindjen e Mesme, shkruan Insajder.

Trump do të udhëzojë Departamentin e Shtetit për të filluar procesin shumëvjeçar të lëvizjes së ambasadës amerikane nga Tel Avivi në qytetin e shenjtë.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!