Zyrtari i NATO-së flet për Ushtrinë e Kosovës – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
3 °C

Zyrtari i NATO-së flet për Ushtrinë e Kosovës

11:53 | 09 Nëntor 2018

Në ditët e fundit është folur shumë për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës.

James Appathurai, Zëvendës Ndihmës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s për Çështjet Politike, ka folur në lidhje me këtë çështje, duke pohuar se në këtë moment NATO o ofron mbështetje këshillimore Forcës së Sigurisë .

“Ndërsa autoritetet e Kosovës janë duke lëvizur në këtë drejtim, atëherë kjo është diçka që ne do të duhet të ndjekin me shumë kujdes” tha Appathurai, përcjell ORAinfo.

Sipas tij, ushtria e Kosovës duhet të bëhet në konsultim të plotë me autoritetet kosovare.
“Çfarëdo që të ndodhë në Kosovë në lidhje me Forcën e Sigurisë së Kosovës, është e rëndësishme për ta bërë këtë me konsultim të plotë me të gjitha komunitetet në Kosovë”, ka thënë ai

I pyetur se çfarë do të ndodhë me KFOR-in, në qoftë se ata të formojnë një ushtri të Kosovës dhe të marrë përsipër sektorin e sigurisë, Appathurai rikujtoi se KFOR-i ka një mandat të Kombeve të Bashkuara 1244 dhe do të vazhdojë të zbatojë atë.

“KFOR-i ka përgjegjësinë në Kosovë për një ambient të sigurt dhe të qetë. KFOR-i është linjë e tretë e përgjigjes me përgjegjësi shumë të qarta për ata dhanë Këshillin Ndërsa këto përgjegjësi nuk ndryshojnë, ato do të zbatohen”, vë në dukje Apaturaj. /ORAinfo/

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!