14 vjeçari, viktima me e re nga koronavirusi në Evropë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

14 vjeçari, viktima me e re nga koronavirusi në Evropë

16:15 | 29 Mars 2020

Koronavirosi po vazhdon të përhapet me shpejtësi në gjithë botën.

Një djalë 14-vjeçar nga portugalia besohet se është personi më i ri në Evropë që ka vdekur nga koronavirusi.

Adoleshenti nga qyteti Ovar në jug të Portos vdiq në mëngjesin e së dielës pasi ishte dërguar me urgjencë në spitalin “Sao Sebastiao”.

Ai besohet se ka vuajtur nga psoriaza, por nuk ka pasur ndonjë sëmundje kronike, shkruan “Daily Mail”.

Vdekja e tij erdhi pasi vajza 16-vjeçare, Julie Alliot, vdiq në një spital të Parisit të mërkurën e kaluar.

Raportohet se mjekët kishin refuzuar ta transferonin djaloshin në një spital tjetër për shkak të gjendjes së rëndë të tij. Emri i viktimës nuk është bërë i ditur.

Sipas faqes “Worldometers”, rreth 6 mijë persona janë infektuar me koronavirus në Portugali dhe 119 kanë vdekur.

Komento: