260 milionë euro arrijnë borxhet e institucioneve – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

260 milionë euro arrijnë borxhet e institucioneve

09:01 | 12 Prill 2019

Institucionet e Kosovës kanë 260 milionë euro borxhe.

Në fund të vitit që lamë pas shuma e borxheve të institucioneve qendrore, lokale, por edhe të atyre të pavarura në vend ka arritur në 226 milionë euro. Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor prin me 161 milionë euro borxhe, duke pasuar nga Ministria e Infrastrukturës me 38 milionë euro. Derisa prej komunave prin Gjilani me 7.7 milionë euro borxhe, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Në fund të vitit që lamë pas shuma e borxheve të institucioneve ndaj qytetarëve, por edhe ndaj kompanive private ka arritur rekordin në 226 milionë euro, nga 170 milionë euro sa kishte qenë më 31 dhjetor të vitit 2017.

Duke u bazuar në dokumentet zyrtare që ka siguruar gazeta “Zëri” shihet se Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor prin me 161 milionë euro borxhe, duke pasuar nga Ministria e Infrastrukturës me 38 milionë euro.

Shërbimi Spitalor, Klinik e Universitar i Kosovës sipas të dhënave të Ministrisë së Financave shihet se në fund të vitit që lamë pas ka pasur borxhe prej 2.4 milionë eurove.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!