Milan-Torino, Gattuso me vendim shokues për Piatek!

12:25 | 28 Prill 2019

Milan do të përballet me Torino këtë mbrëmje në Serie A dhe surprizë e vërtetë është se sonte Krzysztof Piatek nuk pritet të jetë i pranishëm në formacionin fillestar për ekipin e Gennaro Gattuso.

Ky vendim u bë i njohur nga trajneri në orët e fundit dhe ndoshta ka të bëjë pas dy rezultateve zhgënjyese: barazimi 1-1 kundër Parma dhe eliminimi i Coppa Italia.

Siç raportojnë mediat në Itali, ndeshjen nga fillimi Gattuso do ta nis në sulm me Patrick Cutrone.

Sipas tyre, ka disa arsye pse Gattuso ka zgjedhur të vendosë sulmuesin polak në stol, përcjell ORAinfo.

Para së gjithash, Piatek ka nevojë për pushim. Nga 29 janari, dita e Milan-Napoli në Coppa Italia, Piatek ka luajtur si një iniciator në çdo ndeshje zyrtare për Rossonerët, pa harruar dy ndeshjet me ekipin kombëtar në mars.

Shkurtimisht, rënia e formës mund të jetë psikologjike dhe mund të justifikohet nga mbingarkimi i angazhimeve ndaj të cilave ai u nënshtrua.

Piatek nuk ka shënuar që nga 6 prilli, që nga ndeshja kundër Juventusit dhe ndoshta është e mjaftueshme në vlerësimet teknike të Gattuso për t’i dhënë atij një pushim, për ta bërë atë të rimbushë bateritë.

Por arsyeja kryesore për përjashtimin e Piatek këtë mbrëmje është ndoshta një taktike. Dje Gattuso pranoi se sulmuesi i tij Piatek luan më pak me ekipin, prek disa topa për lojë dhe preferon të presë për mundësitë e duhura në fushën kundërshtare.

Kjo nuk është e mjaftueshme në këtë kohë, Milan ka nevojë për mbështetjen e të gjithëve në të gjithë fushën, madje edhe të një sulmuesi që merr pjesë në manovrim.

Dhe me sa duket, Cutrone është më i prirur për ta bërë këtë gjë sesa Piatek, një sulmues shumë i aftë në fazën e ndëshkimit, por me karakteristika të kufizuara të lojës së topit. /ORAinfo/