A i ofroi PDK postin e kryeministrit LDK-së? Përgjigjet Lutfi Haziri – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

A i ofroi PDK postin e kryeministrit LDK-së? Përgjigjet Lutfi Haziri

00:00 | 08 Shkurt 2019

Kryetari i Gjilanit, njëherësh nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri tregon se a i ka ofruar PDK pozitën e Kryeministrit.

Haziri ka folur edhe njëherë rreth ofertës që i ka bërë PDK’ja për hyrjen në qeverinë e Kosovës. Haziri ka thënë se oferta e PDK-së ishte zyrtare, por sipas tij nuk është folur për poste konkrete.

“Natyrisht. Nuk ka qenë ofertë e kuluareve dhe as e vendeve jozyrtare. Ka qenë ofertë zyrtare por LDK’ja s’është e atyre ofertave. Marrëveshja më e gjerë politike që nënkupton që partitë në Kuvend duhet të jenë pjesë e tavolinës që do të fliste për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë”.

Haziri ka thënë se PDK ka synime vetëm për t’i arritur qëllimet e veta.

“Për me i mbërri qëllimet e veta PDK’ja ka treguar se nuk zgjedh mjete dhe pozicione. PDK’së ia ka punuar pas shpine për 48 orë. Ne i kemi bërë të qarta pozicionet e tona. LDK është unike”.

Haziri është pyetur edhe se a iu ka ofruar PDK’ja postin e kryeministrit?

“Nuk është folur për çështje pozitash. Është folur për ndryshim të formulës qeverisëse”, ka thënë Haziri.

Komento: