Aksioni në veri, UNMIK kërkon lirimin e dy zyrtarëve të saj të prangosur – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Aksioni në veri, UNMIK kërkon lirimin e dy zyrtarëve të saj të prangosur

14:59 | 28 Maj 2019

Një aksion i madh po zhvillohet nga Policia e Kosovës, në veri të vendit.

Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK-u ka kërkuar lirimin e dy punëtorëve të vet të cilat janë ndaluar sot gjatë aksionit të zhvilluar nga Njësia Speciale e Policisë së Kosovës në veri.

Përmes një publikimi për media, nga UNMIK kanë deklaruar se po përcjellin me shqetësim zhvillimet e fundit në Kosovë.

“UNMIK-u po përcjell me shqetësim të madh zhvillimet në veri të Mitrovicës sot përfshirë ndalimin e dy personave që janë punëtorë të UN gjatë aksionit të Policisë. Të dy pjesëtarët e UNMIK-ut janë transferuar në spital për trajtim të lëndimeve. Ne jemi duke shikuar rrethanat e sakta në koordinim të plotë me të gjitha organizatat ndërkombëtare në terren”, thuhet në njoftim.

Përfaqësuesi special i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së në Kosovë, Zahir Tanin ka bërë thirrje për lirim të menjëhershëm të stafit të UNMIK-ut, duke shtuar se “çdo lëndim i pjesëtarëve të UNMIK-ut do të ketë përgjigje të lartë ligjore diplomatike dhe ndërkombëtare”.

“Iu bëjë thirrje të gjitha palëve që të udhëhiqen nga principet e sundimit të ligjit dhe dinjitetit për jetë, liri dhe të ndihmojnë në rikthimin e qetësisë dhe sigurisë në këtë pjesë”, ka thënë ai.

Sot në mesin e shumë të prangosurve, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi deklaroi se ishte edhe një rus që ishte kamufluar si diplomat. Për këtë reagoi Rusia që kërkoi lirimin e menjëhershëm të shtetasit të saj, për të cilin tha se punon në UNMIK.

Komento: