‘Alarmi’ nga IKSHPK pasi u konfirmuan 341 raste: Vaksinohuni, mbani maska – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

‘Alarmi’ nga IKSHPK pasi u konfirmuan 341 raste: Vaksinohuni, mbani maska

13:44 | 06 Korrik 2022

IKSHKP lëshon “alarmin” pasi u konfirmuan 341 raste: Vaksinohuni, mbani maska.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka reaguar pasi që në Kosovë u konfirmuan 341 raste të reja me COVID-19.

Me anë të një thirrjeje, IKSHPK ka bërë thirrje që të mbahen maskat në ambiente të mbyllura dhe të kryhen vaksinimet.

“Kosova shënon këtyre ditëve shtim të rasteve të reja të COVID-19 me tendencë të rritjes ditët në vijim”, thotë IKSHPK.

“MSh dhe IKSHPK rekomandojnë qytetarët që përkundër situatës së qetë dhe stabile epidemiologjike në vend, të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave preventive kundër sëmundjeve ngjitëse dhe të vaksininohen kundër COVID-19”, thotë IKSHPK.

Njoftimi i plotë:

Të nderuar qytetarë!

Ju lutemi bartni maskat në ambiente të mbyllura dhe vaksinohuni!

Kosova shënon këtyre ditëve shtim të rasteve të reja të COVID-19 me tendencë të rritjes ditët në vijim.

Fatmirësisht nuk ka raste të vdekjeve nga kjo sëmundje.

Në vende të ndryshme të botës, po regjistrohen raste të shumta të COVID-19, sepse pandemia COVID-19 nuk ka mbaruar.

IKSHPK është duke vazhduar pandërprerë me testimin dhe gjurmimin e të gjitha rasteve, kontakteve të rasteve në komunitet dhe diagnostikimin laboratorik andaj të gjithë personat me kokëdhembje, kollitje, dhembje fyti, vështërsi në frymëmarrje, rrjedhje hundësh, temperaturë, plogështi, humbje e shijes, rekomandohen të testohen.

Me qëllim të përforcimit të imunitetit dhe parandalimit të rasteve të reja dhe formave të rënda të sëmundjes, qytetarët këshillohen që vaksinohen, me dozën e parë ata që ende se kanë bërë këtë, kurse të tjerët me dozën e dytë dhe dozën e tretë të vaksinës kundër COVID-19.

MSh dhe IKSHPK rekomandojnë qytetarët që përkundër situatës së qetë dhe stabile epidemiologjike në vend, të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave preventive kundër sëmundjeve ngjitëse dhe të vaksininohen kundër COVID-19.

Komento: