Albin Kurti nuk e ka problem postin e Presidentit, por këtë ministri – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Albin Kurti nuk e ka problem postin e Presidentit, por këtë ministri

21:12 | 25 Dhjetor 2019

Nuk është arritur marrëveshja mes VV-së dhe LDK-së.

Këtë e ka konfirmuar lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti nëpërmjet një video të postuar në profilin e tij në Facebook.

Ndër të tjera në atë video, kur flitet për ofertën të cilën LVV ia kishte bërë LDK-së thuhet se nëse LDK insiston të ketë postin e Presidentit, atëherë Lëvizja Vetëvendosje kërkon që të ketë Ministrinë e Punëve të Brendshme.

Lidhja Demokratike e Kosovës kishte zgjedhur këtë ministri në fillim kur ishin ndarë postet ministrore midis këtyre dy partive.

Kur në media po raportohej se kërkesa e LDK-së ndaj VV-së për postin e Presidentit ishte pengesë, sonte nga Kurti u mësua se kjo nuk ishte pengesa e vetme.

“Presidentin e lëmë për më vonë dhe nuk e diskutojmë, por nëse LDK insiston, atëherë LVV-së i shtohet një ministri që është Minisria e Punëve të Brendshme e cila ka rëndësi jetike për luftimin e krimit dhe korrupsionit. Nominimi i LDK-së për kandidatin për president bëhet pasi nuk kemi gjetur një kandidat konsensual jashtëpartiak, kurse kur LDK- do të përcaktohet për emrin e tij ose të saj, do të kërkohet edhe pëlqimi i Lëvizjes Vetëvendosje”, tha Kurti.

Komento: