Ambasada e SHBA-ve reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Ambasada e SHBA-ve reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog

17:43 | 21 Qershor 2022

Ambasada amerikane reagon pas marrëveshjes për energjinë – bën thirrje për angazhim në dialog.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes Kosovë-Serbi për energjinë.

Në reagimin e saj, ambasada u ka kërkuar dy vendeve që të vazhdojnë angazhimin urgjent dhe të hapur në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian.

“Marrëveshja e sotme e udhërrëfyesit për energjinë është dëshmi se kur Kosova dhe Serbia angazhohen me kreativitet dhe fleksibilitet, qytetarët në të dy vendet përfitojnë”.

“SHBA u kërkon të dyja vendeve që të vazhdojnë të ndërtojnë këtë sukses përmes angazhimit urgjent dhe të hapur në dialogun e lehtësuar nga BE”, thuhet në reagimin e ambasadës në Twitter.

Kosova e Serbia me ndërmjetësimin e Brukselit kanë arritur të nënshkruajnë të martën marrëveshjen për energjinë, e cila parasheh faturimin e energjisë elektrike për komunat veriore të Kosovës.

Komento: