Ambasadori amerikan ‘godet’ partitë që kanë kandiduar persona me aktakuza në lista zgjedhore – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Ambasadori amerikan ‘godet’ partitë që kanë kandiduar persona me aktakuza në lista zgjedhore

12:41 | 13 Shtator 2019

Pjesë e listës për kandidatë në zgjedhjet e 6 tetorit janë futur edhe kandidatë me aktakuza.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, me anë të një shkrimi në rrjetin social Tuitter ka thënë se qytetarët nuk mund të marrin seriozisht partitë politike që kanë vendosur persona me të kaluar kriminale në listat për deputetë.

“Si ka mundësi që qytetarët të marrin seriozisht përkushtimin e partive për sundim të ligjit kur ato kanë futur në listat për kandidatë individë me aktakuza aktive, dënime për krime lufte dhe sulmet, dhe të sanksionuar ndërkombëtarisht për krime të luftës dhe korrupsion”, ka shkruar Kosnett.

Komento: