Ambasadorja amerikane në NATO jep lajmin e keq për Ushtrinë e Kosovës – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Ambasadorja amerikane në NATO jep lajmin e keq për Ushtrinë e Kosovës

16:52 | 12 Shkurt 2019

Ambasadorja amerikane në NATO s’e përmend taksën, ndërsa thotë se do ta përkrahin Ushtrinë e Kosovës.

Ambasadorja e SHBA-së në NATO, Kay Bailey Hutchison, ka treguar edhe njëherë përkrahjen e NATO-së ndaj Ushtrisë së Kosovës.

Hutchison ka thënë se NATO-ja do të vazhdojë të mbështesë Ushtrinë e Kosovës, sipas saj Qeveria e Kosovës tani do të ketë bashkëpunime me NATO-n për të rritur kapacitet e Ushtrisë.

Ambasadorja Hutchison ka thënë se NATO-ja do të punojë me qeverinë e Kosovës për t’u kujdesur që do të krijohet një forcë mbrojtëse shumë-etnike, ku janë të përfshira të gjitha minoritetet.

Po ashtu ajo ka folur edhe për taksën ndaj Serbisë, ambasadorja amerikane e ka vlerësuar si politikë bilaterale ndërmjet dy shteteve dhe nuk ka dhënë ndonjë qëndrim tjetër në lidhje me të.

Komento: