Ancelotti gati të largohet, Real Madridi gjen zëvendësuesin

14:40 | 25 Shtator 2023

Real Madridi ka gati zëvendësuesin e Ancelottit.

Real Madrid ka marrë vendimin për të emëruar Xabi Alonson si trajner për sezonin e ardhshëm, sipas Radio Marca.

Alonso është aktualisht një nga trajnerët më të mirë në Evropë, derisa Bayer Leverkusen po shkëlqen në Bundesligën gjermane dhe Ligën e Evropës.

Këtë sezon, skuadra e Alonsos ka shënuar 29 gola në shtatë ndeshje dhe ka shënuar gjashtë fitore në proces.

Përtej golave dhe fitoreve, skuadra e spanjollit luan futboll emocionues dhe është e vështirë të përmbahet kur shkojnë përpara.

Alonso luajti pesë vjet midis 2009 dhe 2014. Ai shënoi gjashtë gola dhe 31 asistime në 236 paraqitjet e tij.

Spanjolli gjithashtu luajti për Liverpoolin midis viteve 2004 dhe 2009. Ai ishte një mesfushor me klas i cili vazhdoi të fitojë Kupën e Botës me Spanjën.

Carlo Ancelotti pritet të bëhet trajneri i Brazilit gjatë verës.

Komento: