Aubameyang- Milan, vjen lajmi i madh – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Aubameyang- Milan, vjen lajmi i madh

13:46 | 05 Shkurt 2023

Pse kalimi i Aubameyang te Milani do t’i përshtatej të gjithëve?

Pierre-Emerick Aubameyang thuhet se mund të largohet nga Chelsea për t’u bashkuar me Milanin këtë verë, një ndryshim që do t’i lejojë ata të rrisin në skuadër numrin e lojtarëve të dalë nga akademia.

33-vjeçari e filloi karrierën e tij në Francë dhe u transferua në Itali në janar të 2007 për të qenë pjesë e akademisë së të rinjve Rossoner, në moshën 17-vjeçare.

Ai mbeti në librat e tyre deri deri në shitjen te Saint-Etienne në 2012 për vetëm 1.8 milionë euro, pasi ishte huazuar te Dijon, LOSC Lille dhe Monaco.

Reprezentuesi i Gabonit që atëherë ka përfaqësuar Borussia Dortmundin, Arsenalin dhe Barcelonën përpara transferimit të tij prej 12 milionë euro te Chelsea në shtator të vitit 2022.

Kontrata e Aubameyang shkon vetëm deri në qershor 2024 dhe ai u la jashtë listës së skuadrës së Chelseat në Ligën e Kampionëve pas fluksit të nënshkrimeve të reja në janar.

Sipas La Gazzetta dello Sport, lojtari u pa duke kaluar fundjavën në Milano me familjen e tij, ndoshta një aluzion për të ardhmen e tij, si dhe duke vizituar disa banesa të vjetra.

Lëvizja e tij te Chelsea shkoi keq shumë shpejt, pasi ai erdhi atje për t’u ribashkuar me ish-trajnerin e tij të Borussia Dortmundit, Thomas Tuchel, i cili u shkarkua menjëherë një javë më vonë.

Rikthimi i Aubameyang në San Siro do t’i përshtatej gjithashtu Milanit, sepse ata kanë shumë pak lojtarë të dalë nga akademia në skuadër dhe ai do t’i përshtatej kësaj faturë, megjithëse me një hendek shumë të gjatë midis kohës së tij në Milanello dhe tani.

Komento: