Befason Milani, kërkon ndihmë nga Kina për ish pronarin Li

08:23 | 11 Janar 2019

Milan thuhet se ka kërkuar ndihmë nga Kina lidhur me çështjet e biznesit të Yonghong Li përpara takimit sot me UEFA-n.

Sipas ANSA, Milan kanë dërguar një letërpyetje, duke kërkuar nga gjykatat kineze që t’iu ndihmojnë atyre se si Li financoi marrjen e Milanit nga 2017, përcjell ORAinfo.

Silvio Berluskoni pranoi të shesë rossonerët për 740 milionë euro për biznesmenin kinez, por më vonë doli që ai huazoi 303 milionë euro nga Menaxhimi i Elliott, i cili e zëvendësoi atë si pronar i klubit pasi ai nuk pranoi huanë.

Ndërkohë, Calciomercato mëson se Diavolo do të zhvillon sot bisedime joformale me UEFA në Nyon.

Faqja e internetit shpjegon se ka ‘qetësi maksimale’ në pjesën e Milanit, pasi bordi i tyre duket të zbusë pozitën e UEFA-s mbi financat e tyre.

Organi qeverisës u tha atyre të thyenin deri në vitin 2021 ose të riktheheshin ndalimi i tyre evropian, por Elliott do të ishte i mendimit se ka nevojë për tre vjet të tjera për të ristrukturuar klubin.

Ndërkohë, Milan ka apeluar dënimin e UEFA-s duke përmes Gjykatës së Arbitrazhit për Sport (CAS) dhe vendimi pritet të merret muajin e ardhshëm. /ORAinfo/

Komento: