Bllokohen babë e bijë kosovarë në majën e Arktikut, temperatura -40˚ celsius – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Bllokohen babë e bijë kosovarë në majën e Arktikut, temperatura -40˚ celsius

15:28 | 26 Dhjetor 2018

Një lajm jo i mirë vije nga Arktiku u largët.

Mrika Nikqi, 17 vjeçe, dhe babai i saj, Arianit Nikqi, janë dy shqiptarët e parë në botë që kanë ngjitur majën më të lartë të Arktikut.

17-vjeçarja nga Kosova Mrika Nikqi, dhe babai i saj Arianit Nikqi janë shqiptarët e parë në botë, që pushtuan majën më të lartë të kontinentit të shtatë, Antarktikut. Me 16 dhjetor ora 21:30, ata ngjitën majën Vinson, 4892 metra e lartë, në motin e acartë dhe në të ftohtin ekstrem.

Pas këtij suksesi, ata nisën rrugën e kthimit duke u ndeshur me motin ekstrem dhe me vështirësi arritën në një kamp-bazë më 17 dhjetor. Është dita e 8 që ata po qëndrojnë të bllokuar nga moti i ashpër dhe me i egri që njeh planeti, në një tendë dhe në temperaturat deri ne -40 gradë Celcius.

Dy shqiptarët kanë mbetur të bllokuar në një tendë, ku temperaturat janë -40 gradë celsius. Mrika dhe Arianit Kniqi janë bashkë me grupin e alpinistëve në majën më të lartë të Antarktidës.

Komento: