Borrell në SHBA, ja në cilën datë do të takohet me liderët e Ballkanit Perëndimor – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Borrell në SHBA, ja në cilën datë do të takohet me liderët e Ballkanit Perëndimor

19:21 | 18 Shtator 2022

Borrell po qëndron në Amerikë.

Josep Borrell, Shef i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, gjendet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku do t’i ketë një sërë takimesh, përfshirë edhe me liderët e Ballkanit Perëndimor.

Borrell parashihet që me 20 shtator t’i thërras liderët nga Ballkani Perëndimor në një takim tradicional të bashkësisë në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Kjo vizitë e zyrtarët të lartë evropian është në prag të sesionit të 77 të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ai sot madje, do ketë takim me sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkimit Antonio Guterres dhe nesër do të marrë pjesë në një panel kushtuar trupave dhe krizave globale, së bashku me ministrin e Jashtëm të pjesëve Dmytro Kuleba dhe ministrin e Jashtëm të Guatemalës nga Mario Bucar, ndër të tjera.

Në fund të këtij takimi, pritet të ketë një konferencë për shtyp rreth orës 22.00 thuhet në njoftimin e faqes së Bashkimit Evropian.

Komento: