Britania përjeton regjimin e parë tarifor nga BE-ja – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Britania përjeton regjimin e parë tarifor nga BE-ja

11:46 | 13 Mars 2019

Një regjim i ri tarifor mbi produktet e BE-së në rastin e një marrëveshjeje pa pagesë Brexit do të veprojë si një ‘varkë e lehtë’ për ekonominë e Britanisë së Madhe.

Regjimi i njëanshëm dhe i përkohshëm përfshin taksat e 10.6 për qind për makina dhe kamionë evropianë të cilët më parë kanë qenë pa tarifa, përcjell ORAinfo.

Ndër 13 për qind e importeve me vlerë që do t’i nënshtrohen tarifave do të jenë:

Mish, mish qengji, mish derri dhe shpezë dhe disa produkte të qumështit, për të mbrojtur fermerët nga importet e lira.

Po ashtu edhe për një numër automjetesh të cilat nuk do të zbatohen si pjesë të makinave të importuata nga BE, veprim ky për të parandaluar përçarjet në zinxhirët e furnizimit.

Megjithëse tarifat do të paguhen për mallrat që kalojnë nga BE në Britaninë e Madhe nëpërmjet Irlandës së Veriut.

Ministrat thanë se 87 për qind e të gjitha importeve në Britani të Madhe sipas vlerës do të jenë të pranueshme për qasje zero tarifore.

Kjo qasje e ekuilibruar do të ndihmojë në mbështetjen e vendeve të punës në Britani dhe do të shmangë potencialin e çmimeve që do të godasin familjet më të varfra më të vështirat. /ORAinfo/

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!