Çeset e najlonit së shpejti me pagesë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Çeset e najlonit së shpejti me pagesë

22:05 | 24 Dhjetor 2018

Qytetarët kanë përkrahur iniciativën që të vendoset një çmim minimal për qeset e najlonit.

Qeset e najlonit, konsiderohen si ndotësit më të mëdhenj të ambientit ngase nuk riciklohen dhe nuk degradohen në tokë.

Ideja që qeset të bëhen me pagesë, përveç qeverisë ka marrë edhe mbështetjen e shoqërisë civile.

Kaltrina Fejzullahu nga organizata PEN, thotë se një çmim sado simbolik është shumë domethënës.

Edhe qytetarët po e përkrahin një gjë të tillë, të cilët thonë se ndikon në mbrojtjen mjedisit.

Iniciativën për pagesën e qeseve, e ka bërë të ditur ditë më parë kryeministri Haradinaj, i cili tha se Qeveria do të jetë partnere e sektorit privat, përballë legjislacionit në fuqi.

Komento: