Chelsea merr një lajm fantastik, super-lojari thotë se e ka ëndërr këtë skuadër

13:28 | 17 Janar 2019

Skuadra e Chelseas ja marrë një lajm shumë të mirë gjatë ditës së sotme.

Ëillian Borges ka thënë në një intervistë për ‘Chelsea TV’ se ishte një ëndërr e tij qysh prej fëmijërisë që të luante për Chelsean.

Anësori brazilian ka kujtuar hapat e tij që kur luante te klubet braziliane e deri tek transferimi i tij te skuadra londineze.

“Kam pasur shumë idhuj në rritje. Marcelinho Carioca ishte një lojtar shumë i famshëm në atë kohë. Ai luajti për Korintasit. Ai është një idhull i tifozëve të Korintasve dhe ai luajti në një pozitë të ngjashme me mua. Ronaldo ishte fenomenal. Unë gjithashtu shikova edhe Romarion dhe Ronaldinhon. Për mua, Ronaldinho ishte numri një. Ata ishin djemtë që i admirova, por unë mund të përmendja shumë emra, sepse në Brazil në atë kohë kishte shumë lojtarë të mirë”, tha Ëillian në intervistën për ‘Chelsea TV’, përcjell lajmi.net.

“Kur iu bashkova Corinthias, isha vetëm nëntë vjeç. I gatsëhm për të luajtur për një shkollë të vogël futbolli dhe një ditë ne shkuam për të luajtur një lojë miqësore kundër një skuadre të re të Corinthias. Ne humbëm ndeshjen, por luajtëm mirë dhe më pas dikush nga Corinthians pyeti nëse isha atje vetëm. Unë u thashë se babai im ishte duke pritur jashtë dhe ata thanë se donin t’i flisnin atij, sepse donin që unë të shkoj atje për një javë, për një testim. Ata biseduan me babanë tim, i thanë atij datën që ata donin që unë të shkoj, e bëra testimin dhe e kalova. Kështu që fillova të luaja për Corinthians.

“Kur bëra debutimin te Corinthias, ishte e pabesueshme, por isha atje vetëm rreth 10 muaj para se të transferohesha me Shakhtar Donetsk. Lëvizja në Ukrainë ishte një vendim i vështirë sepse çdo gjë do të ndryshonte. Kam marrë vendimin me prindërit e mi dhe me agjentin tim. Para se të nënshkruaja kontratën kam qëndruar në qytet për tri ditë që të shikoj përreth dhe të shikoja terrenin e tyre të trajnimit. Kjo është kur fillova të ndjehesha sikur të ishte një lëvizje e mirë për mua. Ata kishin një plan për një stadium të ri, kështu që klubi ishte në rrugë të mbarë dhe ata po luajnë rregullisht në Ligën e Kampionëve. I fola babait tim dhe ne ramë dakord se do të ishte një përvojë e mirë, kështu që unë e nënshkrova kontratën.

“Kam qëndruar atje për dy muaj me babin tim, ai u kthye në Brazil dhe pastaj nëna ime erdhi. Kështu ndodhi për vitin e parë dhe më pas fillova një marrëdhënie me vajzën që është tani gruaja ime, kështu që ajo doli të qëndroi me mua. Kam fituar shumë trofe atje. Ne fituam Ligën e Evropës, e cila ishte Kupa e UEFA-s në atë kohë, plus shtatë tituj të kampionatit ukrainas dhe gara, kështu fillova të shijoj sukseset.

“Ishte ëndrra ime për të ardhur te Chelsea. E dija që Chelsea kishte bërë disa oferta ndërsa isha në Shakhtar kështu që kur mbërrita përfundimisht këtu, pas një magjie të shkurtër me Anzhi Makhachkala, ishte e mahnitshme. Duke pasur David Luiz, Oscar dhe Ramires këtu, kur unë u transferova ishte shumë e rëndësishme për mua, sepse ata më ndihmuan shumë me gjuhën dhe brenda klubit, kështu që ishte shumë e dobishme. I thashë vetes se duhet të filloj përsëri sepse në Shakhtar kisha pozitën time dhe gjithmonë luaja. Gjithkush e dinte për profilin tim dhe si luaja. E dija që duhej të filloja nga zero për të promovuar veten, sepse ishte një klub i ri, shokë të rinj, tifozë të rinj, dhe kishim Jose Mourinhon i cili ishte një menaxher i madh. Ai më dha shumë besim për të treguar cilësinë time.

“Për të fituar Premier Ligën nuk është e lehtë. Për mua është liga më e mirë në botë dhe kur e fitova për herë të parë në 2014/15 ndjenja ishte e pabesueshme. Por nuk mund të ndalesha. Në futboll ju gjithmonë duhet të vazhdoni. Chelsea gjithmonë dëshiron të fitojë trofe.

“Kam bërë debutimin tim te Brazili kundër Gabonit në vitin 2011. Ishte një nga ndjenjat më të mira në botë, një ëndërr që u bë e vërtetë për të luajtur ndeshjen time të parë për vendin tim. Ishte një nder i madh dhe një mundësi fantastike.

“Përfaqësimi i Brazilit në Kupën Botës në vendin tonë në vitin 2014 ishte e mahnitshme. Një përvojë e mrekullueshme. Ishte e vështirë në fund sepse e humbëm atë lojë kundër Gjermanisë, por për sa i përket gjithë përvojës, ajo ishte e mahnitshme dhe ju mësoni shumë edhe kur humbni. Ndjenja brenda Brazilit gjatë asaj periudhe ishte e pabesueshme. Kishte mijëra tifozë të kthyer në sesionet tona të trajnimit, dhe jashtë hoteleve tona, është diçka që nuk do ta harroj”, ka shtuar më tej ylli brazilian që vazhdon të kërkohet nga Barcelona.

Komento: