Chelsea po ia rrëmben Milanit yllin e madh – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Chelsea po ia rrëmben Milanit yllin e madh

08:51 | 04 Janar 2019

Chelsea beson se mund ta rrëmbejë Franck Kessie nga Milani për rreth 40-50 milionë euro, ndoshta në këmbim të pjesës për Tiemoue Bakayoko.

Sipas Tuttomercatoëeb dhe La Gazzetta dello Sport, Maurizio Sarri synon të shfrytëzojë më shumë situatën delikate financiare ku ndodhen rossonerët, përcjell ORAinfo.

Kessie sapo u kthye 22 muaj më parë dhe u bashkua me Milanin nga Atalanta në një marrëveshje kredie me vlerë 8 milion euro në 2017 me detyrimin për të blerë për 24 milionë euro në korrik 2019.

Ky vendim u bë përpara ndryshimit të pronësisë së klubit dhe dënimeve të rrepta financiare të UEFA Financial Play.

Me afatin përfundimtar, Milan mund të bëjë disa para të shpejta duke shitur Kessie në Premier League, ku Chelsea ka një avantazh të qartë në lidhje me Tottenham Hotspur dhe Arsenal.

Kjo është gjithashtu për shkak se Milani e mori Bakayoko në hua nga Chelsea me një opsion prej 35 milion euro për të blerë në fund të sezonit.

Bakayoko filloi shumë keq, por që atëherë është rritur për të vënë në disa shfaqje solide, duke u përmirësuar ndjeshëm nën tutelën e Gennaro Gattuso.

Chelsea mund ta përdorë këtë marrëveshje si levë për të marrë Kessie, edhe pse propozimi duhet të jetë së paku 40-50 milionë euro. /ORAinfo/

Komento: