Chollet thotë se me Osmanin diskutuan për të de-eskaluar tensionet dhe angazhim urgjent në dialog

09:06 | 19 Shtator 2023
chollet-thote-se-me-osmanin-diskutuan-per-te-de-eskaluar-tensionet-dhe-angazhim-urgjent-ne-dialog

Nënsekretari i Departamentit të Mbrojtjes të ShBA-së, Derek Chollet ka njoftuar për takimin që pati me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani gjatë qëndrimit në New York.

Në një postin të tij në X, Chollet ka dhënë detaje të shkurtra se për çka foli me Osmanin.

“Diskutim i mirë me Presidenten e Kosovës Vjosa Osmani mbi përkushtimin tonë të përbashkët për të ardhmen euro-atlantike të Kosovës, nevojën për të de-përshkallëzuar tensionet dhe për t’u angazhuar urgjentisht në Dialogun e Lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë – çelësi i stabilitetit rajonal dhe integrimit në BE”, ka shkruar ai.

 

Komento: