‘Çmenden’ të gjithë, Imami me Papën puthën në publikë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

‘Çmenden’ të gjithë, Imami me Papën puthën në publikë

23:24 | 04 Shkurt 2019

Papa dhe Imami janë fotografuar duke shkëmbyer puthje në Abu Dabi

Papa Françesku i Vatikanit dhe Imami i al-Azhar Sheikh, Ahmed el-Tayeb, janë puthur sot në sy të gjithë botës në shenjë të tolerancës ndër fetare.

Puthja u realizua pas të dy krerët e katolikëve dhe myslimanëve nënshkruan dokumentin e pajtimit për luftimin e radikalizmit dhe ekstremizmit fetar, në Konferencën Globale Vëllazërore që mbledh klerikët fetar mbarë globin në Abu Dabi.

Fotografia që po merr jehonë e puthjes së tyre, është shkrepur nga fotografi Tony Gentile i Reuters.

Komento: