Daçiq dialogun e lidh me formimin e qeverisë së re – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Daçiq dialogun e lidh me formimin e qeverisë së re

19:21 | 03 Shtator 2019

Daçiq thotë se vazhdimi i dialogut varet nga formimi i qeverisë së re.

Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiq, i cili po merr pjesë në Forumin e Bled-it, tha se takimi me të dërguarin special të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer, ishte pozitiv dhe se shpreson që ky i fundit të luajë një rol pozitiv në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës.

Daçiç u tha gazetarëve duhet të pritet kalimi nga Federica Mgogherini tek shefi i ri i politikës së jashtme të BE-së, Joseph Borel.

“Kjo hap mundësinë që dialogu të vazhdojë, por nuk është realiste të pritet që të ndodhë përpara formimit të një qeverie të re në Prishtinë. Shpresojmë që kjo qeveri do të jetë më konstruktive dhe pozitive dhe se do të heqë taksën në mënyrë që të hapet rruga për dialog të mëtejshëm”, tha Daçiq.

“Nuk është një detyrë e lehtë. Serbia do të jetë konstruktive. Ekziston gjithashtu një situatë në lidhje me Bosnjen dhe Hercegovinën, nëse BE-ja do të fillojë negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, nëse Kosova do të marrë liberalizimin e vizave, cila është perspektiva e situatës në rajon?”, tha Daçiq.

Ai shtoi se ndonjëherë mund të mendojmë se marrëdhëniet midis Beogradit dhe Prishtinës janë prioritet mirëpo ka shumë tema të tjera, shkruan Kurir.

Komento: