Dalin detaje të reja, Astori mund të kishte shpëtuar më të keqes

14:32 | 10 Dhjetor 2018

Testet e fundit të bëra tregojnë se ish-mbrojtësi i Fiorentinës ,Davide Astori kishte rrahje zemre më të shpeshta së pak një vit përpara vdekjes së tij tragjike në mars.

Sipas La Nazione, Astori mori dy electrocardiograms në korrik 2016 dhe korrik 2017, kështu që ai u shpall i aftë për të luajtur futboll përcjell ORAinfo.

Sidoqoftë, të dy ‘streset ventricular të theksuara’, ndërsa testi i dytë tregoi ‘një stërvitje me dy morfologji’, të përshkruar si ‘një indikacion i vogël që zemra e tij nuk funksiononte ashtu siç duhej.

Si pasojë, profesor Domenico Corrado i Universitetit të Padovës – një ekspert në fushën e kardiologjisë ka pyetur nëse ish kapiteni i Violës duhej të ishte nënshtruar më shumë testeve të thella dhe nëse ai duhej të kishe lënë përfundimisht futbollin.

Giuseppe Creazzo, prokurori që merret me kalimin e Astorit, hapur një hetim për pyetjet e Corrados./ORAinfo/

Komento: