Deklaratat e Erdoganit për Macron, Franca e thërret ambasadorin turk – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Deklaratat e Erdoganit për Macron, Franca e thërret ambasadorin turk

23:47 | 24 Tetor 2020

Franca e thërret ambasadorin turk pas deklaratave të Erdoganit për Macron.

Franca ka reaguar pas deklaratës së presidenti turk, Tayip Erdogan, i cili tha se homologu i tij francez, Emanuel Macron ka nevojë për trajtim mendor pas qëndrimit të dhënë kundrejt myslimanëve.

Me këtë rast, autoritetet shtetërore franceze kanë telefonuar ambasadorin turk, raportojnë mediet e huaja,
Zyra e Macronit ndërkaq ka reaguar duke thënë se zemërimi dhe fyerja nuk është metodë diplomatike.

Reagimi i Erdogan vjen pak ditë pasi i pari i Francës tha se myslimanët në vend po krijojnë “seperatizëm islamik.

Komento: