Del Piero bëhet pronar i kësaj skuadre

11:42 | 25 Shkurt 2019

Yjet e mëdha të futbollit janë bërë pronar të klubve të ndryshme.

Legjenda e Juventusit, Alessandro Del Piero është bërë pronar i një ekipi të vogël futbolli në Los Anxhelos që ka fituar promovimin në UPSL, Ligën e tretë amerikane.

Skuadra quhet “LA 10 FC” dhe është nën pronësi të “yllit” italian që e kishte blerë skuadrën e vogël amerikane gjatë verës, por tashmë është bërë publike

Ish-numri dhjetë i “Zonjës së Vjetër” ka shkruar në Facebook:

Ekipi im: 10 FC

Për mua Futbolli është i lidhur me pasion të pastër. Pas të gjitha, kjo është ajo që unë kam kërkuar gjithmonë, të kem një ekip të vogël të futbollit. Të ndihet pasioni.

Në fund të verës së kaluar vendosa të bëhem pronar i një ekipi të vogël futbolli të bazuar në Los Anxhelos, në partneritet me EDGE Americas Sports, për të cilën unë jam bashkë-themelues dhe partneri im i biznesit Jeffrey Whalen.

Kjo aventurë më fitoi menjëherë dhe sot po e zbuloj zyrtarisht këtë lajm të mrekullueshëm për herë të parë. Ekipi quhet LA 10 FC, ngjyrat tona janë të zeza dhe të bardha.

Në sezonin tonë të debutimit ne përfunduam në vendin e parë në Divizionin tonë dhe u promovuam në nivelin më të lartë të konkurrencës profesionale në ligën UPSL. Një ligë që ulet vetëm nën ndeshje të dytë të futbollit. Ne mbyllëm sezonin e pamposhtur.

Pas një periudhe anonimiteti (më njeh mua, më pëlqen privatësia), vendosa ta ndaj këtë përvojë të mrekullueshme dhe t’i jap kredi të gjithë ekipit për rezultatet e mahnitshme që kanë arritur.

Një falënderim i madh shkon tek stafi teknik, menaxhmenti dhe të gjithë lojtarët. Tani po kthehemi në fushë për sezonin e pranverës. Pushtimi i suksesit të parë si pronar ka pasur një ndjenjë të veçantë, të ndryshme, të re dhe argëtuese. Më pëlqen sepse më sjell përsëri kur gjithçka ishte vetëm një lojë.

Komento: