Dialogu Kosovë -Serbi mund të shtyhet, kjo është arsyeja – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Dialogu Kosovë -Serbi mund të shtyhet, kjo është arsyeja

15:14 | 12 Janar 2019

Në Serbi pritet të zhvillohen zgjedhje të reja.

Në korridoret e institucioneve serbe po diskutohet për zgjedhje të jashtëzakonshme.

Partia e Aleksandar Vuçiq, Partia Progresiste e Serbisë, në mbledhjen e saj të fundit u shprehë e gatshme për zgjedhje të jashtëzakonshme.

Lideri i kësaj partie, Aleksander Vuçiq, sipas gazetës ‘Blic.rs’ citohet të ketë thënë që për zgjedhje duhet të pyetën dhe shikuar interesi i serbëve të Kosovës.

Zgjedhjet në Serbi gjatë këtij viti mund të shtyjë dialogun me Kosovën. Opozita në Serbi që disa javë po proteston duke kërkuar shkarkimin e Vuçiq.

Sonte pritet që në Beograd të ketë protesta masive.

Komento: