Dimri më ftohtë, temperaturat në këtë vend kanë arritur në minus 43 gradë

16:25 | 07 Dhjetor 2018

Temperatura në Kinë ka rënë në minus 43 gradë, dhe kjo ka ndikuar që uji i nxehtë ngrihet në ajër
Një mot tepër i ftohtë e ka kapluar pjesën veriore të Kinës. Autoritetet e qytetit Mohe njoftuan se temperatura ka rënë në minus 41 gradë të martën, minus 42 të mërkurën dhe minus 43.5 të enjten, raporton gazeta “South China Morning Post”.

I ftohti filloi të ndihej të hënën, kur temperatura ra menjëherë për 20 gradë.

Si pasojë e këtij moti ekstrem, autoritetet u detyruan që për herë të parë ta aktivizojnë alarmin me dritë të kuqe për qytetin, ndërsa alarmi me dritë të portokalltë u lëshua për tërë rajonin.

Dukshmëria horizontale është e kufizuar në 100 metra, por moti i ftohtë nuk i ka frikësuar disa turistë që të dalin jashtë dhe ta ndiejnë të ftohtin në lëkurën e tyre.

Në një video të publikuar në rrjetet sociale, shihet një person që e hedh ujin e nxehtë në ajër dhe uji menjëherë kthehet në grimca akulli. Mjegulla e akullt shfaqet vetëm në vendet më të ftohta, kur temperatura bie në minus dyzet gradë.

Ajo formohet me kombinimin e lagështisë së madhe të ajrit dhe temperaturave të ulëta, me ç’rast krijohen kristale akulli në ajër, shkruan “CNN”, transmeton Express.

Komento: