Ditë e madhe për Milanin, Chelsean dhe Barcelonën

09:01 | 24 Janar 2019

Ishte një ditë e madhe në dritaren e transferimit të janarit, ndërsa tri marrëveshje të mëdha u konfirmuan zyrtarisht.

Të tre marrëveshjet kanë peshë të madhe dhe janë diskutuar gjerësisht në mediat sociale, përcjell ORAinfo.

Dita e çmendurisë filloi me njoftimin e Barcelonës për nënshkrimin e lojtarit të Ajaxit, starlet Frenkie De Jong për një tarifë të besuar prej 75 milionë euro plus bonuse.

Kjo u prit me një reagim të përzier, por përgjithësisht pozitiv – me shumë ngazëllyes për të parë çmimin e lojtarit, por edhe disa mbetën të mahnitur me tarifën e Barcelonës për të paguar.

Në mbrëmje, Chelsea konfirmoi nënshkrimin e Gonzalo Higuain në huazim nga Juventusi.

Pas një paraqitje të dobët në huazim në Milan, Higuain ishte i prerë për qëndrimin e tij të shkurtë në Milan dhe është bashkuar me Chelsean deri në fund të sezonit.

Nëse Chelsea do të jetë i treti në ligë dhe të fitojë Ligën e Evropës, ata mund ta zgjasin huazimin me një sezon tjetër.
Nëse jo, ata mund të paguajnë një tarifë për të blerë Higuain përgjithmonë nga Juventusi – siç mund të kishte bërë Milan nëse lojtari kishte qëndruar.

Së fundmi, Milan pastaj konfirmoi nënshkrimin e polakut të Genoas Krzysztof Piatek për një tarifë prej 35 milionë euro.
Piatek do të mbushë boshllëkun e mbetur nga Higuain dhe të gjithë janë të ngazëllyer për të parë se si polaku do të vazhdojë peformancën në fushë te Milani. /ORAinfo/

Komento: