Dy të vdekur e mbi 900 raste me COVID në Shqipëri – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Dy të vdekur e mbi 900 raste me COVID në Shqipëri

17:55 | 07 Korrik 2022

Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë ka informuar për situatën e COVID në 24 orët e fundit.

Mësohet se janë kryer 2100 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 973 qytetarë, ndërsa ka dy humbje jete: një qytetar nga Gjirokastra 71 vjeç dhe një qytetare nga Tirana 75 vjeç.

“394 në Tiranë, 97 në Fier, 56 në Durrës, 44 në Berat, 34 në Kamëz, 33 në Vlorë, 29 në Shkodër, 25 në Lushnje, 24 në Lezhë, 23 në Sarandë, nga 18 qytetarë në Patos, Gjirokastër, 15 në Krujë, nga 12 qytetarë në Vorë, Elbasan, 10 në Tepelenë, nga 9 qytetarë në Korçë, Dimal, Peqin, nga 6 qytetarë në Kurbin, Kavajë, Dibër, Roskovec, Belsh, nga 5 qytetarë në Divjakë, Himarë, nga 4 qytetarë në Vau i Dejës, Mat, Mallakastër, Selenicë, Përmet, Kolonjë, nga 3 qytetarë në Fushë Arrëz, Tropojë, Shijak, Pogradec, Kuçovë, Librazhd, nga 2 qytetarë në Has, Delvinë, Këlcyrë, Devoll, Skrapar, nga 1 qytetar në Malësi e Madhe, Kukës, Mirditë, Rrogozhinë, Konispol, Memaliaj, Maliq, Cerrik, Gramsh, Prrenjas”, thuhet në njoftimin e MSH.

Janë 5,332 qytetarë aktivë me COVID-19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID 3 po marrin trajtim 29 pacientë.

Janë shëruar 416 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 276,889 që nga fillimi i epidemisë.

Komento: