E dhimbshme: shqiptari sëmuret papritur dhe e humb jetën para syve të kolegëve – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

E dhimbshme: shqiptari sëmuret papritur dhe e humb jetën para syve të kolegëve

11:11 | 07 Shtator 2022

“Është një makth nga i cili nuk mund të zgjohemi. Tani prehu në paqe, diell. Të gjithëve do të na mungosh”.

Këto janë fjalët e disa miqve të punëtorit 38-vjeçar Sokol Mazija, i cili humbi jetën pasditen e djeshme në spitalin Santa Chiara në Trento të Italisë, pasi u godit pak orë më parë nga një sëmundje teksa po punonte në një kantier.

Sokoli jetonte në Vigolo Vattaro dhe për ta larguar nga familja ishte një sëmundje e papritur që bëri që një komunitet i tërë të bjerë në zi, i cili tashmë është mbledhur rreth gruas dhe tre fëmijëve të tij të vegjël për ngushëllime.

Sëmundja e preku mëngjesin e djeshëm kur Sokol Mazija u rrëzua papritur përtokë përballë kolegëve të tij të cilët dhanë menjëherë alarmin. Më pas ai u transportua në spitalin e Trentos me helikopter në gjendje shumë të rëndë. Në vendngjarje kanë ndërhyrë karabinierët dhe stafi i Uopsalit .

Në Santa Chiara mjekët bënë gjithçka për ta shpëtuar, por për fat të keq 38-vjeçari nuk mbijetoi. Disa orë pasi mbërriti në Santa Chiara, zemra e tij ndaloi. /abcnews. al/

Komento: