E papritur, ky është ekipi më i dashur dhe më i urryer në Itali

16:56 | 09 Dhjetor 2018

Kohët e fundit u bë një studim për klubet më të dashur dhe të urryer të futbollit në Evropë.

Në Itali 34 milionë, dy të tretat e popullsisë, ndjekin më shumë ose më pak aktiv futbollin, i cili është sporti më i popullarizuar në vend përcjell ORAinfo.

Nga këto, vetëm një milion e definojnë veten si “simpatizantë”, ndërsa 33 të tjerët thonë se janë tifozë në të gjitha aspektet. Dhe numrat mund të jenë të habitshme për disa.

Kampionët e Serie A Juventus, mblodhi vlerësimin e 39% të tifozëve, si dhe 10% të simpatizantëve.

Ata janë bashkuar nga një 12% jo shumë i bindur dhe 38% e atyre që e urrejnë ekipin. Bardhezinjtë janë ekipi më i popullarizuar, pasuar nga Interi dhe Milani me një përqindje të barabartë në 19%. Pastaj është Napoli me 15% dhe Roma me 13%.

Së fundi, në Serie A, vetëm Fiorentina, Torino, Lazio dhe Cagliari arrijnë në 4%, ndërsa ato në vijim, duke filluar nga Atalanta, janë nën kuotën minimale./ORAinfo/

Komento: