Ende nuk dihet se kur do të kryhen punimet në magjistralet për Mitrovicë e Pejë – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Ende nuk dihet se kur do të kryhen punimet në magjistralet për Mitrovicë e Pejë

20:57 | 04 Qershor 2019

Pesë vite u deshën që të lëshohet në qarkullim autostrada 60.5 kilometra “Arbën Xhaferi” Prishtinë-Shkup por zgjerimi i rrugëve Prishtinë-Mitrovicë dhe Prishtinë-Pejë kanë filluar më herët e as nuk janë afër të përfundohen.

Në Ministrinë e Infrasrukturës tregojnë arsyet pse po bëhen këto vonesa. Njëra prej tyre është edhe shpronësimi. Në ministri thonë se janë marrë masa që të fillohet puna në tri segmentet e mbetura në Mitrovicë, e tri segmentet në Pejë.

E pavarësisht këtyre vonesave, këshilltarii ministrit të Infrastrrukturës, Argjend Zejna, për klankosova thotë se nëse gjithcka shkon sipas dinamikave brenda tri viteve do të përfundojnë punimet.

Për autostradën Prishtinë-Mitrovicë fondet arabe patën ndarë 56 milionë euro ndërsa për autostradën Prishtinë-Pejë ministria së bashku me BERZH kanë ndarë 200 milionë euro.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!