“Franca Futboll” ia terron Milanit, jep lajmin e papritur – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

“Franca Futboll” ia terron Milanit, jep lajmin e papritur

21:56 | 12 Shkurt 2019

“Franca Futboll” ka dalë me një statistikë se cila nga skuadrat janë më të rëndësishme në futbollin e botëror.

Këto renditje shpesh shkaktojnë kritika nga tifozët e ekipeve të mëdha përcjell ORAinfo.

Këtë herë “rast” i përket Milanit, i cili nuk është përfshirë në 10 tshen që kryesojnë listën u hartua pas parametrat e caktuara duke filluar nga vlera e lojtarëve (trofe fitoi si individualisht ashtu edhe me ekipet e klubit), qarkullimi ekonomik, përqindja e pjesëmarrjes në terren e tyre në shtëpi, shpenzimet dhe rëndësia se klubi ka pasur për historinë e futbollit.

Për secilin nga kriteret (dhjetë në total) është caktuar një rezultat,pra shuma e pikëve të nevojshme për të hartuar renditjen përfundimtare.

Në krye të listës, i përbërë nga 30 skuadra, është Real Madrid fituesit e edicioneve të fundit të Ligës së Kampionëve, shtatë pikë mbi bashkatdhetarëve të Barcelonës.

Pozita e tretë për Manchester United, e ndjekur nga Bayern Munich. Juventusi, i gjashti me 107 pikë dhe i paraprirë nga Liverpuli.

Ata kompletojnë top 10 PSG, Chelsea, Manchester City dhe Arsenal. Milan është i njëmbëdhjeti në 78 pikë, ndërsa Interi është i pesëmbëdhjeti me 60. Roma është njëzet e katërta me 21./ORAinfo/

Komento: