Ganimete Musliu i ka dy fjalë për Sami Lushtakun

12:30 | 13 Janar 2019

Dy ish komandantët e UÇK-së, Sami Lushtaku dhe Rrustem Mustafa-Remi sot janë nisur drejt Hagës.

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, nga radhët e PDK-së, Ganimete Musliu ka shkuar në aeroportin ndërkombëtar të Prishtinës, për tu përshëndetur me ish-komandantin e UÇK-së, Sami Lushtakun, i cili është nisur drejt Hagës.

Musliu, tha para mediave se shteti e ka obligim moral t’i mbështesë të gjithë ata persona që ftohen nga Gjykata Speciale.

“Mendoj që shteti ka obligim moral t’i mbështet të gjitha ata që ftohen nga Gjykata Speciale, shteti duhet të jetë prapa tyre. Këta po shkojnë të sfidohen me drejtësinë. Kam dalë këtu që të jem pranë familjeve të Lushtakut dhe Rrustem Mustafës. Jam krenare për luftën e tyre dhe që kanë sjell liri. Moralisht jam me të gjithë ata që marrin rrugën për në Hagë”, tha Musliu

Dy ish-komandantët UÇK-së, do të intervistohen gjatë kësaj jave nga Gjykata Speciale. Sami Lushtaku do të intervistohen me datën 16 janar, ndërsa Rrustem Mustafa me 14.

Komento: