Gati një e katërta e popullsisë së botës në mungesë të madhe të ujit – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
0 °C

Gati një e katërta e popullsisë së botës në mungesë të madhe të ujit

23:10 | 06 Gusht 2019

Thatësira ka mbuluar një pjesë të madhe të globit.

Gati një e katërta e popullsisë së botës, që jeton në 17 shtete, po vuan mungesën e madhe të ujit, shumë pranë situatës kur gjatë një harku një ditor asnjë pikë uji nuk do të dalë më nga rubineti, sipas një raporti të publikuar sot.

Harta e përgatitur nga Instituti i Burimeve Botërore përllogarit shkallën e rrezikut të mungesës së ujit, thatësirës dhe përmbytjeve të lumenjve.

“Bujqësia, industria dhe bashkitë përthithin 80% të ujërave nëntokësore mesatarisht në një vit në 17 shtetet e përfshira në studim, kryesisht në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut.

Këto shtete janë Katari, Izraeli, Libani, Irani, Jordania, Libia, Kuvajti, Arabia Saudite, Eritrea, Emiratet e Bashkuara Arabe, San Marino, Bahreini, Pakistani, Turkmenistani, Omani, Botsvana dhe India, vendi i dytë më i populluar në botë.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!