Gazeta zvicërane liston Thaçin në nëntë liderët më të fuqishëm të botës

11:22 | 29 Dhjetor 2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është futur në listën e nëntë personave me të fuqishëm në botë.

Gazeta më e lexuar në Zvicër „Blick“ ka bërë një analizë për sfidat që i presin nëntë krerë të shteteve të botës.

Në mesin e këtyre liderëve, që pritet të lënë gjurmë në vitin 2019, gazeta më e madhe në Zvicër e ka përfshirë edhe Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin.

Sipas “Blick”, liderët përcaktues që bota të mos dalë nga kontrolli janë Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, Kryetarja e ardhshme e Kongresit Amerikan, Nancy Pelosi, Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, Mbreti i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, Kryeministrja e Britanisë, Theresa May dhe Presidentja e Rumanisë, Viorica Dancila, transmeton lajmi. net.

Duke analizuar sfidat e vitit 2019 që e presin Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, “Blick” shkruan se në dhjetor Thaçi njoftoi themelimin e ushtrisë së Kosovës, derisa Serbia që asnjëherë nuk e ka pranuar Kosovën u tërbua.

Sipas gazetës, viti 2019 do të jetë detyrë e Thaçit që të vazhdojë të mbrojë pavarësinë e vendit të tij dhe të kontribuojë në stabilitetin e rajonit, pas themelimit të ushtrisë, pa e nxitur më tej konfliktin.

“Blick“ ka shpjeguar se cilat janë sfidat që pritet t’i kenë këta nëntë politikanë të rëndësishëm të botës.

Donald Trump

Një vit më parë, Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ende mendonte se çështja “afera ruse” shpejt kishte mbaruar. Por, hetuesi special Robert Mueller duket se ia ka vështirësuar jetën. Ish-avokati i Trump, Michael Cohen, ka mbetur tre vjet prapa grilave lidhur me financimin e paligjshëm të fushatës dhe mashtrimit të taksave. Këshilltari i ish-sigurisë, Michael Flynn, është ende duke pritur aktgjykimin e tij. Që nga janari, demokratët do të kenë edhe shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, duke ushtruar presion ndaj presidentit amerikan me komisionet e hetimit. Në të njëjtën kohë, historitë e suksesit janë ende në pritje. Qeveria është mbyllur që nga Krishtlindja: 800,000 punonjës janë të prekur nga mosmarrëveshja e buxhetit të SHBA-së. Përveç kësaj, tregu i aksioneve ka rënë. Kjo nënvizon përvjetorin dyvjeçar të Trump në janar dhe nuk është një fillim i mirë për zgjedhjet presidenciale në vitin 2020.

Nancy Pelosi

Më 20 janar, Nancy Pelosi bëhet gruaja më e fuqishme në Amerikë, meqë Kongresi i sapo zgjedhur i SHBA-së do të takohet për herë të parë dhe demokratja pritet të jetë kryesuese e Dhomës së Përfaqësuesve. Kjo është zyra e tretë më e lartë politike në SHBA, pas Presidentit të SHBA-së dhe nënkryetarit të tij. Pelosi tashmë e mbajti atë nga 2007 në 2011 – si gruaja e parë në historinë e vendit. Që nga zgjedhjet afatmesme në nëntor, demokratët po përgatiten të marrin shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve. Ndër të tjera, ata duan të themelojnë një komision hetimor mbi çështjen ruse dhe të shqyrtojnë të dhënat e taksave të Trumpit. Ajo gjithashtu dëshiron të përmirësojë bashkëpunimin midis demokratëve dhe republikanëve: “Ne të gjithë kemi mjaft përçarje”.

Angela Merkel

Kancelarja gjermane nuk është më udhëheqëse e partisë për herë të parë gjatë mandatit të saj. Në të ardhmen, Angela Merkel duhet të koordinohet ngushtë me pasardhësen e saj, Annegret Kramp-Karrenbauer. Dhe pyetja është ende nëse Angela Merkel do të përfundojë mandatin e saj të zgjedhur deri në vitin 2021 ose do t’ia dorëzojë detyrën paraprakisht Kramp-Karrenbau, e njohur si AKK. Thashetheme ka se ky rast mund të jetë në vjeshtë! Por, përpara kësaj, zgjedhjet evropiane priten në maj. Deri atëherë, kancelarja duhet të zhvillojë një vizion të qëndrueshëm të Evropës dhe të paraqesë një strategji që do t’i bindë votuesit në kutinë e votimit. Në fund të fundit, viti 2019 do të jetë një vit fatal për BE, kur për herë të parë një vend largohet nga Bashkimi Evropian. Përveç kësaj, Polonia, Rumania dhe Hungaria po kërcënojnë projektin e paqes nëpërmjet iniciativave nacionaliste dhe antidemokratike.

Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, si kryeministër në 2012 i shtrëngoi duart me homologun e atëhershëm serb. Këtë vit, marrëdhënia mes dy vendeve është përkeqësuar përsëri. Një zgjidhje e mundshme për konfliktin e bllokuar në Kosovë ishte shkëmbimi i një rrethi verior në Kosovë për një territor serb të banuar kryesisht nga shqiptarët. Në dhjetor, Thaçi njoftoi themelimin e ushtrisë së vet. Serbia, e cila kurrë nuk e ka njohur shkëputjen e Kosovës u tërbua. Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, i cili u mblodh me nguti, gjithashtu erdhi deri te fjalosjet. Do të jetë detyrë e Thaçit për vitin 2019 që të vazhdojë të mbrojë pavarësinë e vendit të tij dhe të kontribuojë në stabilitetin e rajonit, pas themelimit të ushtrisë, pa e nxitur më tej konfliktin.

Emmanuel Macron

Për Emmanuel Macron nuk është duke shkuar mirë. Tre ministra të humbur që nga vera, kurse që nga mesi i nëntorit është ballafaquar me “Jelekët e verdhë”, të cilët kanë protestuar kundër taksës mjedisore dhe në përgjithësi kundër tij. Për presidentin reformist të Francës, protestat paqësore u bënë trazirë e dhunshme. Deri në 136,000 njerëz dolën në rrugë. Protestuesit shkatërruan ndërtesa e monumente dhe harku triumfal kushton miliona. Macron u tërhoq përsëri, duke ngritur pagën minimale prej $ 100 në muaj. Por, ai rrezikon buxhetin e Francës. Në vitin e ri, ai duhet të shohë të zgjidhë tensionet e brendshme dhe të mos shkel kufijtë e borxhit të BE dhe, së bashku me partnerët evropianë, të trajtojë reformat e BE-së. Ndër të tjera, Macron avokon një ushtri evropiane dhe një buxhet të përbashkët të Eurozonës.

Vladimir Putin

Presidenti rus po përballet me një sfidë të rëndësishme vendore: ai ka nevojë urgjente për ta rikthyer vendin e tij në rrugë të mbarë ekonomikisht. Deri më tani, ai u përpoq duke përdorur metoda të mirënjohura, si manipulimi me mediat sociale për të destabilizuar Perëndimin dhe për tu shkëputur nga problemet në shtëpi. Popullata ruse e ka vlerësuar Vladimir Putin në sondazhet keq e më keq. Me rritjen e moshës së daljes në pension dhe TVSH-së, presidenti rus tani po përpiqet të marrë frymë të re në ekonomi. Politika e jashtme mbetet shpërthyese: Fundi i Traktatit të Mospërhapjes bërthamore me Shtetet e Bashkuara nuk do të shihet në Moskë si një triumf, tensionet e reja me Ukrainën mund të eskalojnë shpejtë.

Mohammed bin Salman

Princi i Arabisë Saudite ishte fener i shpresës për botën arabe: në fund gratë janë lejuar të ulen prapa timonit në Arabinë Saudite, më në fund kinemaja e parë ishte në gjendje për të hapur dyert e saj. Me vrasjen e gazetarit, Jamal Khashoggi, shpresa i dha rrugën horrorit të madh. Shkeljet e të drejtave të njeriut dhe lufta mizore në Jemen tregojnë se shteti i naftës është larg nga modernizimi. MBS, siç quhet mbreti, ka humbur pothuajse kredibilitetin. Është shansi i tij i fundit: jo vetëm për t’iu qasur vlerave perëndimore, por edhe për të krijuar transparencë në sistemin politik. Vetëm në këtë mënyrë ai mund të rifitojë besimin e humbur të të huajve, investitorëve dhe njerëzve të tyre.

Viorica Dancila

Më 1 janar, Rumania do të marrë përsipër Presidencën e BE-së. Vëzhguesit dyshojnë nëse qeveria e kryeministres Viorica Dancila është e aftë ta bëjë këtë. Finlanda ishte gati të hynte. Dancila vazhdoi një konfrontim retorik me Brukselin: ajo ishte “një pro-evropiane e bindur, por unë kërkoj që ky shtet të respektohet”. BE e akuzon atë se nuk po bën mjaft për të ndaluar korrupsionin. Koalicioni qeveritar i kryesuar nga Partia Social Demokratike (PSD), partia pasardhëse e ish-komunistëve u përpoqën me ligjet dhe rregulloret për ta bërë gjyqësorin e pavarur në thembra, në mënyrë për të penguar luftën kundër korrupsionit. Para Krishtlindjeve, mijëra rumunë dolën në rrugë kundër qeverisë së Dancilas. Nëse ajo dëshiron të marrë përgjegjësinë e BE-së, ajo duhet të mbajë të drejtën në shtëpi.

Theresa May

Një vit i vështirë do të jetë për kryeministren britanike Theresa May, e cila ka një kabinet të çuditshëm. Njëri është nacionalist, tjetri shumë i butë dhe miqësor ndaj BE-së. Ajo me padurim tërheq linjën e saj dhe përpiqet të zbatojë vullnetin e popullarizuar të vitit 2016 me dëme më të vogla të mundshme. Ajo nuk mund të bëjë asgjë tjetër në mbretërinë e ndarë. Në agjendën e 2019 të saj ajo ka përcaktuar dy vija të trasha: javën e 14 janarit në të cilën duhet të bindë Britaninë të qëndroj në BE, ose 29 mars, në të cilën Mbretëria e Bashkuar dhe Gjibraltar largohen nga Bashkimi Evropian. Sido që të jetë, ditët e Majit numërohen. Ajo njoftoi pensionin e saj më 2022. Do të jetë e vështirë të mbahen deri atëherë, veçanërisht nëse fraksioni i saj refuzon ta ndjekë atë më 14 janar. A do të ketë zgjedhje të reja apo një referendum të ri?

Komento: