Gjermania kërkon këta punëtorë, pagat fillon nga 1,800 euro – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Gjermania kërkon këta punëtorë, pagat fillon nga 1,800 euro

08:37 | 31 Dhjetor 2018

Këto janë profesionet për të cilat Gjermania kërkon punëtorë, ku paga arrin nga 1,800 euro.

Gjermania ka nevojë të theksuar për punëtorë. Qytetet që janë duke vuajtur më shumë mungesën e punëtorëve janë Berlini, Hamburgu dhe Mynihu.

Në këto vende pagat për shitësit nisin, që nga 1800 euro. Profesione të tjera, për të cilat ka nevojë për punëtorë janë shoferët e kamionëve, automekanikët. Në këto profesione ora paguhet nga 14 euro.

Gjithashtu edhe sektori i farmaceutikës ka nevojë për punëtorë. Të ardhurat vjetore për këto profesione shkojnë deri në 70 mijë euro.

Pas Gjermanisë edhe Japonia ka shpreh interesim për punëtorë të huaj, ku po kërkon mbi 300 mijë emigrant.

Komento: