Grevat nuk kanë të ndalur, Universitetet e Kosovës marrin vendim të rëndësishëm – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Grevat nuk kanë të ndalur, Universitetet e Kosovës marrin vendim të rëndësishëm

20:21 | 28 Janar 2019

Grevat në Kosovë janë bërë shumë të shpeshta kohvëe të fundit, e këto në fusha të ndryshme.

Por, më e theksuara vazhdon të mbetët greva në arsim.

Rektorët e universiteteve publike në Kosovë kanë mbajtur sot një takim, gjatë së cilit është marrë vendim që të gjitha universitetet publike në Kosovë të futen në grevë të përgjithshme nga nesër (e martë).

Rektorët e universiteteve publike kanë paralajmëruar edhe protesta.

Shkak për këtë është bërë mos realizimi i kërkesës së tyre, për shkarkimin e Këshillit Shtetëror të Cilësisë, i cili kishte pezulluar 42 drejtime e programe në të gjitha universitetet publike të Kosovës.

Konferenca e rektoreve ka marrë vendim që t’i ndërpret të gjitha komunikimet me ministrin e Arsimit, Shyqiri Bytyqi.

Rektorët kanë kërkuar shkarkimin e ministrit, shkarkimin e bordit të KSHC-së dhe shfuqizimin e vendimeve për tërheqje dhe refuzim të akreditimit të programeve që kanë qenë të akredituara.

Vendimi i plotë nga Konferenca e Rektorëve:

Komento: