Grevë në Francë, bllokohen pushuesit – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Grevë në Francë, bllokohen pushuesit

23:13 | 06 Korrik 2022

Në Francë ka grevë.

Franca po vuan nga një grevë në transportin hekurudhor, që po u vështirëson qytetarëve nisjen e pushimeve verore.

Itinerari i një treni në 4 është anuluar dhe trafiku rajonal është çoroditur.

Sindikatat u kanë kujtuar autoriteteve se punonjësve të sektorit u janë ngrirë pagat për shumë vite me radhë.

Ata kërkojnë tani një rritje rritje pagash, në linjë me rritjen e inflacionit.

Komento: