Haradinaj: 70 për qind të punonjësve u rriten pagat me Ligjin e ri – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Haradinaj: 70 për qind të punonjësve u rriten pagat me Ligjin e ri

17:28 | 02 Shkurt 2019

Kreu i Qeverisë, Ramush Haradinaj, ka uruar që 70 për qind të punonjësve u janë rritur pagat përmes ligjit.

Haradinaj ka thënë se Ligji për Pagat do të vendos rregull në sistemin e pagave dhe se rreth 70 për qind të punonjësve në sektorin publik do të kenë rritjen më të madhe të pagave të tyre.

Haradinaj përmes një postimi në Facebook, e ka quajtur ditë historike për punonjësit në sektorin publik.

I pari i ekzekutivit tha se ky ligj do të vendosë rregull në sistemin e pagave. Derisa shtoi se me votimin e Ligjit për Pagat, rreth 70 përqind të punonjësve në sektorin publik po e përjetojnë rritjen më të madhe të pagave të tyre.

Ky është postimi i tij i plotë:

Ditë historike për punonjësit në sektorin publik. Sot për herë të parë Kosova u bë me ligjin e pagave, që vendosë rregull në sistemin e pagave dhe rreth 70 përqind të punonjësve në sektorin publik po e përjetojnë rritjen më të madhe të pagave të tyre.

Poashtu, me kalimin e pakos së ligjeve për administratën shtetërore dhe për zyrtarët publik Kosova ka shënuar një arritje të madhe, duke përmbyllur një punë intensive të të gjitha institucioneve të vendit, në zbatim të programit të punës së Qeverisë, Planit Kombëtar për Zbatimin e MSA-së, Agjendës së Reformave Europiane dhe Strategjisë Kombëtare për Zhvillim.

Falënderoj deputetët për përmbylljen e kornizës ligjore, që konsiderohet si shtyllë e shtetit dhe funksionimit të tij që i jep vendit qeverisje të mire, zhvillim ekonomik dhe sundim të ligjit, si dhe përafron Kosovën me Bashkimin Europian.

Komento: