Haradinaj nuk lëshon ‘pe’: Taksa ka të bëjë me Serbinë dhe jo me SHBA-të – Ora Info Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet

Haradinaj nuk lëshon ‘pe’: Taksa ka të bëjë me Serbinë dhe jo me SHBA-të

11:43 | 16 Janar 2019

Kreu i Qeverisë Ramush Haradinaj i ka dhënë edhe një përgjigje SHBA-së ku ka sqaruar se taksa s’ka të bëjë me ta por me Serbinë e Rusinë.

Haradinaj ka përsëritur edhe një herë se taksa prej 100% ndja produkteve që vijnë nga Serbia nuk do të hiqet pa ardhur njohja nga shteti fqinj.

Haradinaj gjatë vizitës në Agjencinë Kosovare të Privatizimit (AKP), shtoi se taksa nuk ka të bëjë me Amerikën, por me Serbinë dhe Rusinë.

“Sot e heqim nëse ka marrëveshje për njohje, por jo në shkurt, por mund të mos e heqim asnjëherë nëse Serbia s’është e gatshme me na njoft. Kjo s’ka të bëjë me Amerikën ka të bëjë me Rusinë e Serbinë”.

“Na jemi kufi me Serbinë e Rusinë, fytyra e Serbisë cila është e shihni nesër me Putinin në Beograd. Fytyra jonë e dini cila është. Mos u mërzitni për këtë”.Në mbledhjen e djeshme Qeveria ka vendosur që të gjitha mallrat që kanë hyrë në Kosovë para datës 21 nëntor kur edhe është vendosur taksa prej 100%, do të vlejë vetmë taksa prej 10%.

Ndërsa sipas raportimeve në media ShBA ka kërkuar që menjëherë të hiqet taksa në të kundërtën kjo e fundit nuk do të përkrah FSK-në në ngritjen e kapaciteteve, por mbështetja do të zvogëlohej edhe në sferat e tjera.

Komento: